TERENSKO PREPOZNAVANJE PTICA ŠUMSKIH STANIŠTA SISAČKO-MOSLAVAČKE ŽUPANIJE
Autor: Marija Velcl, 8. 5. 2012.

Naša škola uključena je u projekt Mreža za suradnju - ornitološka mreža volontera Sisačko-moslavačke županije u kojem sudjeluje 15 učenika s profesoricom biologije Mandom Ferk. Učenici su s mentoricom bili na terenskom prepoznavanju ptica šumskih staništa Sisačko-moslavačke županije.Voditelj je bio ornitolog Damir Kršić u suradnji s Javnom ustanovom za zaštitu prirode SMŽ-a.

Terensko upoznavanje ptica odvijalo se u šumi kod kutinskog bazena. Uz GPS, dalekozore, radne listiće, knjige za prepoznavanje ptica i stručno vodstvo ornitologa dali smo se na posao. Upoznali smo izgled i glasanje kosa, jastreba, velikog djetlića, palčića, crvendaća, veliku sjenicu, plavetnu sjenicu, zebu i vragolastog brgljeza koji nas je oduševio svojim pjevom i kretanjem naglavačke.

Učenici su pozorno pratili sve upute ornitologa i strpljivo osluškivali pjev ptica. Voditelj Kršić pohvalio je učenike i rekao da su najbolja grupa koju je on do sada vodio.

Na kraju smo imali priliku vidjeti male sove koje su zbog nevremena ispale iz gnijezda.

Tekst i fotografije:

Manda Ferk, prof.