50 GODINA RADA I POSTOJANJA OSNOVNE ŠKOLE VLADIMIRA VIDRIĆA KUTINA

Osnovna škola Vladimira Vidrića je 7. svibnja 2014. godine u Pučkom otvorenom učilištu svečanom sjednicom i kulturno-umjetničkim programom obilježila 50 godina rada i postojanja.

Svečanosti su nazočili i predstavnici Grada Kutine: dogradonačelnik Damir Petravić, predsjednik Gradskoga vijeća Nikola Domitrović i pročelnica Odjela za društvene djelatnosti Jasminka Molnar, predstavnici Udruge Roma, ravnatelji škola, kulturnih i javnih ustanova Grada, umirovljenici, predstavnici medija te ostali gosti.

Današnja škola izgrađena je 1964. godine kao Druga osnovna škola u Kutini. Godinu dana kasnije mijenja ime u Osnovna škola „4. maj“ (do 1991.), stoga je mnogim građanima Kutine ostala u sjećanju pod tim imenom.

Svečanu sjednicu otvorila je ravnateljica škole Snježana Coha pozdravivši sve nazočne uzvanike, goste, učitelje, učenike i njihove roditelje. Čestitala je školi rođendan i osvrnula se na rad u proteklom razdoblju, posebno istaknuvši projekte i napore koje škola i njeni zaposlenici ulažu u radu s djecom romske nacionalne manjine kako bi njihov uspjeh u školi bio što bolji. Također je naglasila veliku ulogu učitelja i škole u odgoju i obrazovanju djece te zahvalila svima koji su kroz povijest dali svoj doprinos održanju i uspješnosti ove škole.

Nazočnima se obratio i predsjednik Školskoga odbora Radovan Pančić, nekadašnji ravnatelj škole. Zahvalio je svima na odazivu i najavio buduća događanja u sklopu programa obilježavanja 50. obljetnice. Čestitku je uputila i pedagoginja škole Milka Ivanković koja je rekla da je u pripremi izdavanje knjige - 50 godina rada i postojanja škole sa tri imena – koju je pripremila u suradnji sa školskom knjižničarkom Natašom Šporčić te najavila promociju iste.

U svom obraćanju dogradonačelnik Damir Petravić posebno je naglasio važnost obrazovanja kao ključa napretka društva i ulogu učitelja u tom procesu. Rekao je kako su u Gradu svjesni te činjenice, obećao ulaganja u školstvo i nabavu opreme za škole. Pohvalio je suradnju Škole i Grada, obećao pomoć u daljnjem radu te čestitao školi 50. rođendan.

Željko Nikolić, predstavnik Udruge Roma, zahvalio je svima u školi na naporima koje ulažu u obrazovanje djece romske nacionalne manjine.

Nakon svečane sjednice uslijedio je kulturno-umjetnički program koji su pripremili učenici i učitelji matične i područnih škola u Donjoj i Gornjoj Gračenici. Program je bio ispunjen plesom, pjesmom i glumom učestalo praćen pljeskom publike u punoj sali Pučkoga otvorenoga učilišta. Na kraju programa učenicima su se na pozornici pridružili i učitelji te zajednički otpjevali pjesmu Kad bi svi ljudi na svijetu.

Program su pripremili: Dubravka Prebeg Novak, Ondina Sambolek, Anita Novaković, Aleksandra Savić Nikitović, Sonja Markanović, Mirela Sijarto, Helena Vuković Žarko, Valerija Galic Antolić, Zdenka Ivanić i Kristina Mikuličić.

Tekst i fotografije:

Nataša Šporčić, prof. i dipl. bibliotekar

objavio: Martina Bartolčić   datum: 8. 5. 2014.