MEĐUNARODNI DAN PREBROJAVANJA PTICA

Učenici 2. b i 7. a/c razreda obilježili su 3. listopada 2014. godine Međunarodni dan prebrojavanja ptica u suradnji s Javnom ustanovom za zaštitu prirode Sisačko-moslavačke županije.

Drugi razred prebrojavao je ptice u listopadnoj šumi na zapadu Kutine (zaštićena šuma pri Ministarstvu šuma kao šuma pjevica), a sedmi razred na istoku Kutine (kod bazena).

Učenici su uz pomoć nastavnih listića i priručnika dalekozorom promatrali ptice i bilježili u terenski obrazac. Naučili su razlikovati ptice po izgledu i pjevu. Shvatili su koja je osnovna uloga ptica u našem okruženju. Nakon promatranja, rješavali su nastavne listiće smještajući ptice u prizemni sloj, sloj drveća i grmlja.

Upoznali su 8 različitih vrsta ptica. Vrijeme je bilo umjereno oblačno. Puhao je lagani povjetarac. Ptice se nisu puno glasale, pa je pretraživanje dalekozorom (zbog gustoće krošnji) bilo otežano. Zaključili smo da bi prebrojavanje ptica trebalo raditi ujutro kada su ptice najaktivnije.

Nakon objedinjavanja podataka obrazci su proslijeđeni u Javnu ustanovu za zaštitu prirode Sisačko-moslavačke županije.

Voditeljice: Dragica Varat i Manda Ferk

objavio: Administrator   datum: 9. 10. 2014.