Studijski posjet predstavnika REYN-a Hrvatska

REYN – Hrvatska dio je međunarodne mreže Romani Early Years Network čiji odgajatelji, učitelji, pomagači, institucije, nevladine i druge organizacije i pojedinci rade s romskom djecom na uspješnom i kvalitetnom odgoju i obrazovanju  romske djece od najranije dobi do 11. godine života. Ciljevi REYN-a su: osnaživanje članova za podršku romskoj djeci u odgoju i obrazovanju i javno zagovaranje njihovih prava.

Njihovi predstavnici iz europskih zemalja bili su u studijskom posjetu OŠ Vladimira Vidrića koja je prepoznata kao dobar primjer prakse u kojoj je stvarno zaživjela integracija romske djece. Na inicijativu škole i ravnateljice Snježane Cohe te potporu Grada Kutine, u Vidriću je od šk. god. 2010./2011. spriječena segreracija Roma koji se od tada upisuju i u druge osnovne škole na području Grada Kutine.

Iskustva škole prezentirale su ravnateljica Snježana Coha i učiteljica Dragica Varat koje su govorile o poduzetim mjerama kako bi se spriječila segregacija Roma i rezultatima tih mjera koje su dovele do upisivanja romske djece u sve kutinske osnovne škole, a o suradnji škole i Grada Kutine na rješavanju ovoga pitanja govorila je Jasminka Molnar, pročelnica Upravnoga odjela za društvene djelatnosti koja je istaknula potporu Grada Kutine i najavila daljnja ulaganja u ovu školu kako bi se poboljšali materijalni uvjeti rada.

Gosti su pohvalili sve za uloženi trud jer su rezultati jasno vidljivi, razmijenili svoja iskustva s domaćinima te predložili mjere i suradnju koja bi dodatno poboljšala odgojno-obrazovna postignuća romske djece u daljnjoj budućnosti.

Tekst i fotografije: Nataša Šporčić, prof. i dipl. knjižničar

objavio: Marija Velcl   datum: 2. 2. 2016.