Romska zajednica i OŠ Vladimira Vidrića uz podršku UNDP Croatia nastavljaju stvarati audiovizalni rječnik bajaško rumunjskoga jezika

Učenici romske nacionalnosti OŠ Vladimira Vidrića u školskoj knjižnici čitavo dopodne govorili su svojim materinskim jezikom – bajaško-rumunjskim i to u objektiv kamere. Izgovarali su riječ po riječ - prvo na hrvatskom jeziku, zatim bi je ponovili na bajaško-rumunjskom. Na ovaj način stvara se audiovizualni rječnik Roma Bajaša. Rječnik je specifičan zbog načina bilježenja, a ovako snimljen moći će biti materijal za nove oblike zapisa, promicanja i očuvanja jezika.

Stvaranje rječnika dio je projekta "Zajedno za bolje - društvena uključenost Roma" koju  na području Grada Kutine provodi UNDP Croatia. Dipl. knjižničarka Nataša Šporčić voditeljica je školske knjižnice OŠ Vladimira Vidrića i suorganizatorica u stvaranju rječnika.

Osim učenika osnovne škole, u ponovni posjet, ali i kao sudionici, došli su i bivši učenici, sada učenici Tehničke škole Kutina u pratnji dipl. knjižničarke Gordane Rešicki Degoricija. Nastavak snimanja rječnika uz ostale aktivnosti vezane za inicijativu "Romska knjižnica u nastajanju" koja je dio UNDP-ovog projekta, odvijat će se u školskoj knjižnici Tehničke školi Kutina koja je partner u inicijativi.

Veliku podršku ovom radu na rječniku dali su doc. dr. sc. Petar Radosavljević i doc. dr. sc. Ivana Olujić s Katedre za rumunjski jezik i književnost, Odsjek za romanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu koji su došli sa studentima popratiti rad na stvaranju rječnika. Ovom prilikom Romska zajednica Kutine i UNDP Croatia uručili  su doc. dr. sc. Petaru Radosavljeviću zahvalnicu na podršci u prevođenju tijekom provođenja projekta. Dogovorena je i daljnja suradnja na stvaranju rječnika. Učenici su u ime Grada Kutine gostima uručili vrećice sa suvenirima i promotivnim materijalom Grada.

Učenici Romi su veselo i živahno pričali s gostima na svojem materinskom jeziku, a ovaj susret bio je i poticaj za što smjernije razmišljanje o očuvanju i promicanju svoje kulture, baštine te ponosa pripadnosti romskoj nacionalnoj manjini. Neki učenici počeli su razmišljati da i oni jednoga dana zauzmu mjesto među studentima Odsjeka za romanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Profesori i studenti posjetili su i Romsko naselje u Radićevoj ulici gdje se, kao i u OŠ Vladimira Vidrića, nastavilo veselo i živo pričati na bajaško-rumnjskom jeziku, melodioznom i lijepom materinskom jeziku romske nacionalne manjine na području Kutine.

objavio: Marija Velcl   datum: 20. 5. 2016.