Program Da se ne zaboravi – edukacija mladih o Domovinskom ratu

Osnovna škola Vladimira Vidrića prihvatila je edukativni projekt Da se ne zaboravi koji promiče vrijednosti Domovinskoga rata, a provodi ga Udruga hrvatskih branitelja INA-Naftaplin KVIN, Podružnica Moslavačka Gračenica. Predsjednik Podružnice Dragan Šarčević predstavio je učenicima svoje suradnike, program i plan projekta. U ime Škole goste i domaćine pozdravila je ravnateljica Snježana Coha, a potporu projektu dao je i gradonačelnik Kutine Andrija Rudić naglasivši kako je Kutina 2015. godine po prvi puta obilježila Dan hrvatskih branitelja Grada Kutine.

Učenici su pogledali filmsku kronologiju Domovinskoga rata, a potom su krenuli na terensku nastavu gdje su posjetili spomen obilježje poginulim i umrlim pripadnicima policijskih postrojbi Policijske uprave Kutina i specijalne jedinice Ris Kutina te poznata mjesta zapadnoslavonske bojišnice: Bujavicu, Korita i lokaciju Trokut sa spomen obilježjem na kojem su uklesana imena 277 poginulih hrvatskih branitelja. O ratnim danima i svom ratnom putu govorili su hrvatski branitelji Đuro Jonaš, Ante Ćupić i Damir Markuš, a svoja sjećanja i emocije iznijela je i Katica Demeter, majka poginulog hrvatskog branitelja Srećka Demetera. Uz sva spomen obilježja paljenjem svijeća i molitvom odana je počast svim poginulim hrvatskim braniteljima.

Završnica ove terenske nastave bila je u Novskoj u zgradi Ine na čijem je ulazu spomen na poginule branitelje te tvrtke uz koji je poznata poruka Frana Krste Frankopana Navik on živi ki zgine pošteno.

Tekst: Nataša Šporčić

Fotografije: Damir Badanjak

objavio: Marija Velcl   datum: 17. 9. 2016.