Ekolozi obilježili Svjetski dan nepušenja

Svjetski dan nepušenja obilježava se 31. svibnja, a ove godine grupa mladih ekologa obilježila ga je neobičnom izložbom. Učenici i učitelji sakupljali su prazne kutije cigareta i od njih izradili robote na kojima su ispisali poruke protiv pušenja. Roboti su simbolični. Pušači se ponašaju poput robota; jedino im je važno imati cigarete i pušiti, ne mareći pri tom da taj dim udišu i djeca. Istražili smo i naučili štetnosti pasivnog pušenja i zato dižemo svoj glas protiv pušenja.

Povjerenstvo je pregledalo i ocijenilo uratke. Prvo mjesto osvojili su učenici 8.b razreda.

Njihov robot oblijepljen je kutijama cigareta na kojima su poruke o štetnosti pušenja. Time su htjeli pokazati koliko je jaka ovisnost o pušenju i da bi se prestalo pušiti treba imati veliku snagu volje. Pluća pušača su crna od katrana i disanje je otežano.

Drugo mjesto osvojili su učenici 5.a razreda.

HRVATSKA POVELJA PROTIV DUHANA

• Čist zrak, oslobođen dima cigarete, osnovna je komponenta u pravu na zdrav i čist okoliš.

• Svako dijete i adolescent ima pravo biti zaštićen od svih propagiranja duhana i steći svu potrebnu poduku i drugu pomoć kako bi mogli odoljeti korištenju duhana u bilo kojem obliku.

• Svaki građanin ima pravo na zrak bez dima od pušenja u zatvorenim javnim prostorima i sredstvima prijevoza.

ŠTO MORATE ZNATI O PUŠENJU?

1. Rak pluća najčešći je ubojica u svijetu jer uzrokuje 20% smrti u ukupnoj smrtnosti od karcinoma svih organa. Pušenje je odgovorno za 90% svih karcinoma pluća.
  1. U 21. stoljeću od posljedica pušenja umrijet će milijarda ljudi, procjenjuju zdravstveni stručnjaci. Svakih osam sekundi jedna osoba u svijetu umre od bolesti povezane s pušenjem.
  1. Čak 70% pušača želi prestati pušiti, za što je potrebna snaga volje, pomoć farmakoloških sredstava te psihološka pomoć.
  1. Već dan nakon prestanka pušenja uspostavi se normalna cirkulacija i oksigenacija u krvi, za 3,5 mjeseci smanji se količina sluzi i kašalj, a godišnji pad plućne funkcije se stabilizira.
  1. Milijarda i 300 tisuća pušača u svijetu svake godine popuši 5763 trilijuna cigareta. 70% svih pušača živi u nerazvijenim zemljama.
  1. Rizici od raka su 4,5 puta veći zbog duljine pušačkog staža nego zbog broja popušenih cigareta na dan – 10 cigareta na dan 20 godina opasnije je nego 20 cigareta na dan 10 godina.

Pušači u Hrvatskoj imaju najmanje obzira prema trudnicama i djeci kada je u pitanju pušenje u zatvorenim prostorima.

Dragi pušači, pogledajte ove slike, možda odlučite prestati pušiti.

Rak usne šupljine kao posljedica pušenja

Najčešće bolesti koje se spominju u direktnoj vezi s pušenjem:

- kronična opstrukcijska plućna bolest (HOPB)

- rak pluća (dušnika, dišne cijevi i pluća)

- rak usne šupljine, grla, jednjaka

- ishemična bolest srca

- aneurizma (proširenje) aorte

- rak mokraćnog mjehura.

Jeste li znali?

- Svaka cigareta gori 12 minuta i cijelo vrijeme zagađuje zrak.

- Dim koji ide u zrak ima veću koncentraciju štetnih tvari od dima koji uvlači pušač.

- Osobe koje puše jednu kutiju na dan imaju 50% veću mogućnost hospitalizacije i izostanka s posla.

- Čak jedna ili dvije cigarete mogu uzrokovati povišenje krvnog tlaka, ubrzanje pulsa i smanjenu cirkulaciju krvi u organizmu.

- Srce pušača u prosjeku kuca 10 do 20 otkucaja u minuti brže od srca nepušača.

- Koncentracija štetnih sastojaka iz nikotina u zadimljenoj prostoriji čak i nakon dva sata prozračivanja, još uvijek je iznad dopuštene granice.

- Ženski i dječji organizam sporije razgrađuje nikotin, pa ista količina dima više šteti zdravlju žene i djeteta nego zdravlju muškarca.

Učenici OŠ Vladimira Vidrića poručuju:

objavio: Marija Velcl   datum: 31. 5. 2012.