Ptice i staništa ptica Sisačko-moslavačke županije

Ornitolog Damir Kršić, u suradnji s Javnom ustanovom za zaštitu prirode SMŽ-a, održao je u OŠ Vladimira Vidrića predavanje o pticama i njihovim staništima. To je nastavak projekta Mreža za suradnju – mreža ornitologa volontera SMŽ-a u kojem sudjeluju učenici OŠ Vladimira Vidrića Kutina, OŠ Banova Jaruga i OŠ Velika Ludina.

Preduvjet za očuvanje staništa i životinja su zakoni. Kad Hrvatska uđe u Europsku uniju, morat će poštivati dvije temeljne direktive: Direktivu o zaštiti ptica i Direktivu o zaštiti prirodnih staništa. Prirodna baština Hrvatske su: biološka i krajobrazna raznolikost, očuvanost prirodnih bogatstava, 398 vrsta ptica (redovito se gnijezdi 230) te bogatstvo ornitofaune (posebno gnjezdarica).

Uz predavanje, učenici su vidjeli i kratke filmove o pticama u njihovom prirodnom okruženju. Svoje znanje o pticama pokazat će u kvizu koji će se održati za dva tjedna u OŠ Sela.

Tekst: Manda Ferk, prof.

Fotografije: Nataša Šporčić, prof. i dipl. bibliotekar

objavio: Marija Velcl   datum: 23. 11. 2012.