LANAC PRIJATELJSTVA!

Ova naša priča počela je prije četiri mjeseca kada smo školu prijavili za pokušaj obaranja Guinessovog rekorda u pletenju najdužeg scoubidou lanca na svijetu. Kad nam je i službena potvrda stigla, krenuli smo punim gasom naprijed. Dva mjeseca pletenja za vrijeme odmora, kod kuća, čekajući autobus i poslije nastave dana 11.6.2013. konačno su urodili plodom. Na atletskoj stazi Sportskog centra u Kutini i pod budnim okom poznatog fotografa Šime Strikomana ostvarili smo veliki cilj. Po propozicijama iz Guinessove knjige rekorda, mjerenje lanca trebalo je biti na javnoj površini gdje bi u punoj svojoj dužini rastegnuli naš lanac, s tročlanom komisijom koja će izmjeriti i potvrditi dužinu lanca.

Svih 425 učenika OŠ Vladimira Vidrića i svi djelatnici naše škole 11.6.2013. g. krenuli su na stazu i tamo nestrpljivo čekali potvrdu komisije koju su činili Tomislav Vugrin, sudski savjetnik, Dubravka Mokry-Uroić, javna bilježnica te Renata Vlahek, savjetnica za odgoj i obrazovanje.

Dosadašnji rekord je 510 m, a vrijedne ruke učenika OŠ Vladimira Vidrića isplele su 596 m. Službeno mjerenje snimila je naša Nezavisna televizija, a fotoaparatom zabilježio Foto-video Klub Kutina. Snimku i sve fotografije te izjave službene komisije sad šaljemo za London u Guinessovu knjigu rekorda na službenu potvrdu.

Nakon službenog mjerenja, poznati fotograf Šime Strikoman učinio nas je dijelom milenijskog svijeta i tako snimio svoju 357. milenijsku fotografiju koju je nazvao "Lanac prijateljstva". Svi učenici i njihovi nastavnici formirali su na nogometnom stadionu natpis Kutina. Ovu milenijsku fotografiju poslati ćemo zajedno sa ostalim materijalima. Sve ovo ne bi bilo moguće bez zaista puno dobrih ljudi koji su nam pomogli: Lanac trgovina Offertissima i tvrtka Lampert d.o.o. iz Kutine donirali su nam vezice za pletenje, Sportski centar Kutina ustupio nam je prostor atletske staze, a JVP Kutina pomogli s vatrogasnim vozilom kako bi fotograf Šime Strikoman snimio milenijsku fotografiju. Nadalje, Nezavisna televizija koja je snimala službeno mjerenje, zatim Foto-video Klub Kutina od početka nas je pratio s fotografijama te Kartonaža Hudetz iz Zagreba sufinancirala je kape koje smo imali za potrebe snimanja.

Hvala fotografu gosp. Šimi Strikomanu koji je velikodušno prihvatio našu ideju, OPG Leskarac i OPG Vincencinović-Hergouth  pomogli su nam donacijama smještaja i svojih domaćih proizvoda. Hvala našoj tročlanoj komisiji, Tomislavu Vugrinu, Dubravki Mokry-Uroić i Renati Vlahek, koji su potvrdili naš trud i zalaganje.

objavio: Marija Velcl   datum: 14. 6. 2013.