ZELENA ČISTKA

Zajednička jednodnevna akcija čišćenja divljih odlagališta otpada Zelena čistka najveći je ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj u kojoj su sudjelovali i učenici OŠ Vladimira Vidrića. Cilj akcije je buđenje svijesti o važnosti odgovornoga gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje koja je naše zajedničko dobro.

26. travnja 2014. godine udružili smo napore kako bi pokazali koliko nam je važan okoliš i priroda te što sve možemo i spremni smo učiniti u samo jednom danu.

Zelena čistka dio je globalne akcije World Cleanup 2014. (Očistimo svijet 2014.), koja okuplja aktivne građane i organizacije u najvećem  volonterskom projektu u povijesti čovječanstva. Cilj je u jednom danu ukloniti što veće količine ilegalno odloženoga otpada. Ideja je 2008. godine krenula iz estonske građanske inicijative Let's do it! (Učinimo to!).

Usprkos lošem vremenu učenici su očistili okoliš škole od otpada koje smo odmah i razvrstali. Nakon čišćenja učenici su posadili cvijeće.

Akciji je prethodila akcija sakupljanja plastičnih boca. Sakupljanje je bilo natjecateljskoga karaktera. Najaktiviji razred bio je 5.c i proglašen je eko-razredom za 2014. godinu.

Učenici šestih razreda pogledali su film povodom Dana planeta Zemlje Zeleni biser Moslavine. Svoja znanja pokazali su u kvizu. Pobjedili su učenici 6.b razreda.

Tekst:

Manda Ferk, prof. biologije

objavio: Martina Bartolčić   datum: 28. 4. 2014.